Pracujący rodzice, a dzieci

Gry komputerowe są obecnie jedną z najpopularniejszych rozrywek na świecie – zarówno wśród osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Dostęp do nich jest powszechny – wydawane są na płytach CD/DVD, dostępne na konsolach i stronach internetowych, wydawane w formie aplikacji na telefon itd. Wielu rodziców martwi się, że mają one zły wpływ na dzieci i ich rozwój. Czy jest tak w rzeczywistości?

Gry komputerowe a rozwój dziecka

Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu gry komputerowe mogą mieć bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka i jego edukacje. Warunkiem jest to, aby były one dobrane do wieku i możliwości dziecka – wówczas mogą być źródłem zarówno zabawy, jak i rozrywki. Niestety jak pokazują badania dużo dzieci gra w gry, które są dla nich nieodpowiednie – zawierają sceny przemocy, zachowania przestępcze czy sceny seksualne. Zadaniem rodziców jest więc upewnienie się, że gry, w które grają ich pociechy są dla nich odpowiednie. Przed rodzicami stoi jeszcze jedno związane z tym zadanie – muszą oni upewnić się, że dzieci nie spędzają na grach za dużo czasu, że nie uciekają w nie od prawdziwego świata, że nawiązują relacje w świecie rzeczywistym, mają kontakt z rówieśnikami itp.

Rodzice powinni więc zorientować się w świecie gier komputerowych – sprawdzić, czy tytuły na pozór przeznaczone dla dzieci w istocie takie są itd., pomóc dziecku w wyborze odpowiednich gier, które mogą bawić, ale także edukować, oraz ustalić z dzieckiem, ile czasu może spędzać na grze i zapewnić mu inne zajęcia.

Gry online

Jedną z popularnych form grania za pośrednictwem komputera bądź telefonu z dostępem do Internetu są tak zwane gry online, umożliwiające rozgrywkę na żywo z innymi osobami, a zwykle także prowadzenie z nimi rozmów. Rodzice powinni zachować szczególną uwagę odnośnie treści tych rozmów – często zdarza się bowiem, że uczestniczą w nich osoby znacznie starsze, używające wulgarnego języka, obrażające innych itd. Wówczas również należy zareagować, jako że dziecko może bardzo szybko nauczyć się konkretnych, negatywnych zachowań.

Jak ocenić, czy dziecko gra za dużo?

Istnieją pewne symptomy, na które należy zwracać uwagę, ponieważ mogą świadczyć o to, że dziecko za dużo czasu spędza przed komputerem, grając w gry. Sygnałami alarmowymi mogą być między innymi:
– częste, nawracające bóle głowy,
– przemęczenie spowodowane graniem do późnych godzin (często w tajemnicy),
– problemy z koncentracją i pamięcią,
– agresywne reakcje na odmawianie dostępu do gier,
– brak innych zainteresowań i hobby,
– rzadsze i niechętne wychodzenie z domu i spotykanie się z kolegami,
– ból i napięcie mięśni spowodowany długimi godzinami spędzonymi przed komputerem,
– pogorszenie ocen w szkole.

Gier nie należy traktować jak największego wroga i za wszelką cenę eliminować. Są one powszechnie dostępne, mogą jednoczyć dzieci, pomóc im nawiązać kontakty, mogą także pomagać w rozwoju. Należy jednak ze szczególną ostroznością przyglądać sie prezentowanym przez nie treścią i jak najszybciej eliminowac te, które niosą za sobą nagatywne skutki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.