Klocki LEGO, jak kreować wyobraźnie?
Choć wydawać by się mogło, że klocki LEGO służą wyłącznie do zabawy, w rzeczywistości jest jednak inaczej. Zabawa przy budowaniu z tych popularnych na całym świecie klocków ma bowiem bardzo dobry wpływ na dziecięcy rozwój oraz pomaga w rozwoju dziecięcej wyobraźni i kreatywności.
Klocki Lego – ich historia
Lego to nazwa przedsiębiorstwa założonego w Danii w 1932 roku. Początkowo zabawki (wówczas wykonane z drewna) były tylko jednym z profilów jej działalności, z czasem całkowicie ją zdominowały. Zabawki wykonane z tworzywa sztucznego trafiły na rynek w 1947r. Największą popularnością od samego początku cieszyły się specjalne klocki – cegiełki łączące się ze sobą przy pomocy specjalnych wypustek i pasujących do nich gniazdek. Pozwoliło to na stworzenie setek kombinacji, a klocki LEGO miały już na stałe wpisać się na listę najpopularniejszych zabawek.
Powody, dla których warto kupić dziecku klocki LEGO
Choć rodzajów klocków, które dostępne są na rynku jest naprawdę mnóstwo, LEGO jest niewątpliwym liderem tej kategorii zabawek. Zestawów jest naprawdę sporo i ciągle ich przybywa. Znaleźć można scenki rodzajowe, budowle, pojazdy, zestawy związane z popularnymi bajkami, komiksami, grami itd. Dla najmłodszych dzieci dostępne są dodatkowo zestawy LEGO Duplo. Dlaczego warto kupować je dzieciom?
Rozwój kreatywności
Zabawa klockami pomaga rozbudzić dziecięcą kreatywność. Choć do większości zestawów dołączone są instrukcje, te same klocki wykorzystać można na wiele sposobów, łączyć ze sobą różne zestawy, tworzyć nowe historie. Warto zachęcać do tego dziecko a na pewno zaprocentuje to na dalszych etapach rozwoju.
Rozwój wyobraźni
Klocki LEGO pomagają w rozwoju dziecięcej wyobraźni, planowania i myślenia przestrzennego. Oczywiście na początku przygody z tymi zabawkami warto dać im podstawowe instrukcje, pokazać jak najlepiej łączyć poszczególne klocki, podpowiedzieć im, co zbudować. Z czasem zauważymy jednak, jak szybko dziecko zrozumie podstawowe prawidła i zacznie wprowadzać je w życie.
Rozwój motoryki
Zabawa klockami LEGO pomaga także w rozwoju motoryki oraz koordynacji oko-ręka. Jest to doskonałe ćwiczenie dla małych paluszków i rączek i stanowi jak gdyby kontynuacje do zabawy zwykłymi klockami, bez nakładek, z których budować można wysokie wieże jednocześnie rozwijając motorykę.
Szkolenie pamięci i nauka spostrzegawczości
Zabawa z użyciem klocków LEGO nie musi ograniczać się do budowania. Można także wykorzystać je do sortowania – na przykład pod względem koloru, kształtu czy liczby wypustek. Pomaga to dziecku z nauce i zapamiętywaniu kształtów, liczby czy kolorów. W przypadku starszych dzieci na przykładzie klocków LEGO można także doskonale wytłumaczyć jak działają procenty i inne matematyczne zagadnienia.
Inwestycja na długie lata
Zakup klocków LEGO jest dodatkowo unwestycją na lata. Choć poszczególne klocki moga się zgubić – możemy je dokupić. Zabawki te „rosną z dzieckiem” – im jest starsze, może wykorzystywać je w inny, bardziej kreatywny sposób. Z pewnością wic warto je kupi.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.