Ile dzieci powinny grać w gry wideo?

Czas to najlepsze, co możemy ofiarować naszemu dziecku. Warto pamiętać o tym zwłaszcza wtedy, gdy oboje z rodziców pracują zawodowo a dzieci uczęszczają do żłobka, przedszkola bądź zajmują się nimi dziadkowie, opiekunka itd. Po całym dniu pełnienia zawodowych obowiązków można być zmęczonym, przytłoczonym, marzyć jedynie o odpoczynku. Warto jednak w ten sposób gospodarować swoim czasem, aby nie zapominać o czasie wspólnie spędzanym z naszymi dziećmi – zwłaszcza, że dorastają one tak szybko, że już wkrótce za tym czasem zatęsknimy.

Wspólne poranki i wieczory

Kiedy z dziećmi widzimy się tylko rano, przed wyjściem do pracy i wieczorem, kiedy z niej wracamy, warto pomyśleć o kilku rytuałach, które będziemy w tym czasie wspólnie wykonywać. Najlepszym rozwiązaniem mogą być wspólne posiłki – śniadania bądź podwieczorek i kolacja.

Niestety nie wszyscy moga pozwolić sobie na spokojnie zjedzenie śniadania w domu, najlepiej więc skupić się na wspólnym posiłku wieczorem. Można wówczas opowiedzieć sobie, jak minał nasz dzień, zapytać dzieci o to, co one robiły.

Pytajmy o to, co robiły i co czuły, nie bądźmy zniecierpliwieni, słuchajny uważnie – dla dziecka ma to bardzo duże znaczenie, nawet jeśli tobie opowieści te mogą wydawać się dość błache. Po wspólnym posiłku możemy poświęcić chwilę na wspólną zabawę, seans filmowy lub czytanie książek przed snem. Okazanie dziecku naszej bliskości z pewnością zaprocentuje w przyszłości i pozytywnie wpłynie na dalsze relacje z dzieckiem.

Wspólne weekendy

Osoby, które nie pracują w weekendy mają oczywiście większe możliwości w kwestii zaplanowania wspólnego czasu i aktywności spędzanych z dzieckiem. Wszystko uzależnione jest oczywiście głównie od wieku dziecka, możliwości jest jednak naprawdę dużo. Możemy udać się na krótką wycieczkę – chociażby na plac zabaw w pobliskim parku, nad jezioro, do parku rozrywki. Dobrym pomysłem może być wyjście do kina albo do restauracji przyjaznej dzieciom. Oczywiście polecane są także wszelkie formy aktywności fizycznej – jazda na rowerze, rolkach czy łyżwach, gry na świeżym powietrzu, wyjście na basen itd. Oczywiście pracujący rodzice nie muszą całego wolnego czasu poświęcać dziecku – oni także zasługują na wypoczynek, odstresowanie. Należy jednak starać się zachować odpowiednią proporcję i nie zapominać o tym, żeby w naszym napiętym harmonogramie uwzględniać potrzeby naszych wychowanków.

Pracujący rodzice a nauka

Do niedawna powszechnie uważano, że w sytuacji, gdy oboje rodzice pracują zawodowo dziecko gorzej radzi sobie w szkole. Badania pokazują jednak, że to nie prawda. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby znaleźć czas na zainteresowanie się szkolnymi postępami naszego dziecka, dowiedzieć sie o tym, co sprawia mu trudność, pomóc mu w nauce bądź zapewnić odpowiednie ku temu pomoce, materiały, warunki – czasem korepetycje.

Praca i realizacja zawodowa jest bardzo ważna, nie można jednak dopuścić do tego, aby zaburzyła nasze relacje z dzieckiem. Każda rodzina powinna w tej kwestii odnaleźć swój złoty środek.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.