Jaki wózek dla dziecka?

Każdy rodzic wie doskonale, że dobry wózek to podstawa. Jeśli jednak dopiero spodziewasz się przyjścia na świat malucha bądź go planujesz – postaramy się pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Duże znaczenie małego wózka

Gdy na świecie pojawi się dziecko, niemalże każde – większe czy mniejsze – wyjście z nim z domu będzie dla Ciebie wielką podróżą. Środek transportu, jakim jest dziecięcy wózek jest absolutnie niezbędny. Oczywiście swoje zalety mają także nosidła i chusty, jednak nic na dłuższą metę nie zastąpi wózka. Maluszki dużo śpią, muszą więc mieć zapewniony maksymalny komfort i wygodę. Wózki dostępne na rynku mogą mieć różne kształty, rodzaje, mechanizmy składania, warianty wyposażenia i dodatkowe funkcję, od których może zakręcić się nam w głowie. Dlatego też poniżej podpowiemy, co warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Na co zwracać uwagę kupując dziecięcy wózek?

Po pierwsze – model

Wybór odpowiedniego modelu podyktowany może być wieloma czynnikami. Do wyboru są:
gondole, czyli głębokie wózki, w których wozi się dziecko w pozycji leżącej,
specerówki, przeznaczone dla starszych, samodzielnie siedzących dzieci,
wózki wielofunkcyjne – modele 2w1 bądź 3w1, łączące w sobie gondolę, spacerówkę, czasem też nosidło – najbardziej praktyczne i szczególnie polecane rozwiązanie.
Spotkać można także modele przeznaczone dla bliźniąt czy trojaczków.

Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wyborów?

Jest kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu wózka. Są to: koła, stelaż, hamulce, wytrzymałość, jakość wykorzystanych materiałów, pasy, amortyzacja, dziecięca wygoda, komfort użytkowania przez rodziców oraz wszelkie niezbędne atesty.

Jesli chodzi o koła – zwykle im są one większe, tym lepiej. Takie modele o wiele lepiej sprawdzą się przy nierównym terenie, będzie można także zabrać je na dłuższe wędrówki – nawet po górach, o ile dostępne będą odpowiednie szlaki (a takich naprawdę nie brakuje).

Najpopularniesze są modele czterokołowe, chociaż coraz większą popularnośc zyskują także modele trzykołowe – są one łatwiejsze w montażu i demontażu, prostsze do złożenia, zajmują mniej miejsca. Choć wielu rodziców martwi się o ich stabilność, tej także nic nie można zarzucić. Koejną ważną kwestią jest stelaż. Naturalnie im jest on lżejszy, tym lepiej. łatwiej będzie go składać, ale także przenosić. Niektóre modele pozwalają na dowolne ustawienie gondoli, tak aby dziecko jeździć mogło zarówno przodem, jak i tyłem – w zależności od potrzeb i prefenecji. Duże znaczenie mają kwestie takie jak wykorzystane do produkcji materiały, pasy bezpieczeństwa oraz wszelkie atesty.

Pamiętajmy o tym, że kwestia priorytetową jest bezpieczeństwo naszego dziecka, dlatego też upewnić się należy, że żaden z elementów w wózku nie będzie stanowić dla niego zagrożenia. Dodatkowe funkcje oraz kwestie typowo wizualne są już tylko dodatkiem, do ich wyboru kierować sie należy na podstawie indywidualnych potrzeb i preferencji.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.