Czujniki przemysłowe: dlaczego są tak ważne?

Czym są czujniki przemysłowe? Dlaczego te urządzenia są istotne? Sprawdź!

Inteligentne czujniki przemysłowe to bardzo ważne elementy systemu automatyzującego pracę. Np. pod kątem linii produkcyjnej. Gwarantują one dostęp do informacji, znakomitą funkcjonalność i elastyczność. Dodatkowo poprawiają sprawność urządzeń, wydajność, jak i bezpieczeństwo całego zakładu.

W ofercie katowickiej firmy RAControls (to oficjalny przedstawiciel Rockwell Automation w Polsce) jest dostępnych wiele czujników marki Allen-Bradley. Wykorzystują one technologię IO-Link do śledzenia stanu maszyn i urządzeń produkcyjnych.

Co to jest IO-Link? To równorzędny, szeregowy protokół komunikacyjny cechujący się standardem otwartym, który umożliwia swobodną integrację – czujników przemysłowych oraz aktywatorów.

Stosując IO-Link możesz uzyskać dostęp do wszystkich parametrów konfiguracyjnych oraz danych procesowych, jak i diagnostycznych czujników. Dzięki temu zarządzanie nimi jest prostsze. Co ważne, używając czujniki kompatybilne z IO-Link można realnie monitorować stan maszyny w trakcie jej pracy i szybko reagować na ewentualne usterki itd.

Aby rozpocząć korzystanie ze zintegrowanych czujników przemysłowych (w ramach protokołu IO-Link) trzeba wdrożyć urządzenia nadrzędne. Chcesz poznać więcej faktów na ten konkretny temat? W takim razie warto wejść na stronę internetową https://racontrols.pl/bazawiedzy/czujniki-przemyslowe-podstawa-bezpiecznej-pracy/.

Z protokołem IO-Link może współpracować wiele czujników przemysłowych Allen-Bradley. Jakich? Są to np. czujniki fotoelektryczne (np. czujnik 42JT VisiSight). Działają one na zasadzie wykrywania zmian natężenia światła odbijanego albo blokowanego przez wykrywany obiekt. Te sprzęty są odpowiedzialne m.in. za powiadamianie systemu o zanieczyszczeniu obiektywu. Dzięki czujnikom fotoelektrycznym można zmieniać parametry obsługiwane przez sterownik podczas zmiany linii/narzędzi. Dzięki temu produkcja jest elastyczna.

Poza tym dostępne są opcje blokowania lokalnych ustawień w trybie pracy IO-Link. Na skutek tego nie trzeba obawiać się zmiany ustawień czujnika przy wszelkich zmianach, które są dokonywane przez użytkownika.

Kolejna istotna grupa czujników przemysłowych to urządzenia zbliżeniowe (np. czujnik 871TM). Dzięki funkcji diagnostyki umożliwiają one spore skrócenie przestojów. Unikalne numery seryjne produktów gwarantują instalację czujników we właściwych miejscach w trakcie przekazywania do eksploatacji.

Warto wymienić też czujniki ciśnienia i temperatury (np. modele 837T i 836P). Te urządzenia oferują np. funkcję bezpośredniego ustawienia opóźnienia włączenia/opóźnienia wyłączenia i licznika zdarzeń.

Stan krawędzi pomaga zoptymalizować instalację czujnika pod względem maksymalnej sprawności. Tymczasem maksymalna temperatura czujnika jest mierzona w sposób ciągły (można ją zastosować np. w celach diagnostycznych).

Przedstawione powyżej czujniki (i konkretne modele) to tak naprawdę jedynie fragment oferty tych urządzeń przemysłowych od marki Allen-Bradley. Do wyboru są naprawdę rozmaite sprzęty z tej kategorii. Jeśli chcesz zdecydować się na optymalne czujniki, to warto skontaktować się z przedstawicielami firmy RAControls.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.